Vanamööbli restaureerimine

Meie väikesel ja töökal kollektiivil on hea meel oma klientidele teatada, et  31. augustil 2020 sai Ian Schimanskil läbitud Tallinna Ehituskooli mööblirestauraatori kahe aasta pikkune pingeline, põnev, hariv ja väljakutseid täis kutseõpe, mis tipnes augusti keskel toimunud raske kuid see eest positiivselt sooritatud kutseeksamiga. 

Lõpuaktuse suurimaks üllatuseks oli aga see, et Ian`ile omistati Tallinna Ehituskooli 2020 aasta parima mööblirestauraatori tiitel. 

Tiitliga kaasa anti aukiri ja igati soliidne ja kvaliteetne nikerduspeitlite komplekt.

Mööbli restaureerimine on tööde kompleks, mis tagab retro-, vintage või antiikmööbli audentse seisundi fikseerimise väärtusetute ja ilmet rikkuvate lisandite (kihistuste) eemaldamisega ning puuduvate osade taastamisega teaduslikult põhjendatud kujul. Kihististe eemaldamine ei ole eesmärk omaette.

Mööblirestauraator on käsitööline, kes restaureerib ja konserveerib mööbliesemeid esteetiliselt kasutuskõlblikuks. Oma töös juhindub mööblirestauraator mööblieseme otstarbest, selle terviklikkusest ja väärtustest ning tellija soovist. Restaureerimine ja konserveerimine erineb tavapärasest mööbli remontimisest selle poolest, et oluline on mööblieseme stiili, ajalise kulumise ja autentsuse säilitamine.

Nõu ja jõuga aitame ning restaureerime:
- 50+ aastat vana puitmööblit;
- traditsioonilist kõva- ja vedrupolstrit;
- klaasime, kitime, puhastame ja parandame vanu täispuidust aknaid ja -uksi.
NB! Kaasaegsete mööbliesemete parandustöid ei teosta.

Huvi korral võtke meiega ühendust. Kontaktid on lehe lõpus.

Allpool näiteid tehtud töödest....

Suuremate piltide nägemiseks klikkige piltide peal.
Galeriid täiendatud 31. augustil 2020


Üle värvitud ja naeltega kinnitatud sileda toolipõhjaga Luterma rahvatoolile autentse välimuse andmisel eemaldati värv, sile toolipõhi vahetati kumera põhja vastu. Viimistlusel kasutati vee põhist peitsi ning shellak lakki.

Amortiseerunud ja murdunud puitühendustega Luterma aiatoolile värske ning autentse välimuse andmisel plommiti mitmed puitosad, paigaldati uus polt, liimiti pragusid,
paigaldati uus, mugav riie. Paatina säilitamiseks peitsiti tooli pindu ainult plommitud kohtadelt. Lõplik viimistlus shellak laki ja vahaga.

Taastamisel oli kaks kolmepulga tooli, milledel puudusid istmeplaadid. Toolide kasutuskõlblikeks muutmise tegi põnevaks asjaolu, et istmeplaat asetseb tooli raami sisse freesitud soones. Tuli langetada otsus, kas uue istmeplaadi paigaldamiseks tooli raamid lahti lammutada või pressida õige suurusega plaat jõuga soonde.
Kuivõrd toolide tapp-ühendused olid tugevad, siis otsustati uued istmeplaadid oma kohtadesse suruda (toole lahti võtmata).
Lõpptulemus igati normaalne.

Kauni nö talupoja stiilis seinakapi konserveerimisel eemaldati kapilt ilmet rikkuvad riiv, vineerist plomm, katkine klaas. Lisaks puhastati kunagise meistri kaunis aaderdus, vajalikes kohtades aaderdus taastati. Kapi uksele paigaldati uus klaas, ajastutruu lukk ja kapi tagaküljele kaasaegsed ja piisavalt tugevad riputuse aasad.

1940-1950ndate aastate kooli klapplaud Rootsist. Suure tõenäosusega töölauana kasutatud laualt eemaldati vana lakk ja värv. Tasandati, plommiti ja liimiti töötasapinda. Töötasapinna taastamisel jäeti tasapinnale mõningad sügavamad lõikejäljed rõhutamaks laua pikka ja rasked teenistust koolilauana. Hingede esialgne kuju taastati. Töötasapind kaeti shellak lakiga.
Läänemaalt pärit 1800ndate aastate lõpus valmistatud aidakirstu taastamine.
Seni on kirst osandatud ja puhastatud. Kaanele on tehtud mitmeid plommimisi ja kaane laudade kinnitamiseks kasutusel olnud puitkahjustusega naaglid on vahetatud käsitsi valmistatud uute naaglitega.
Niiskus- ja puitkahjustustega kirstu jalad on proteesitud.
Rõhutamaks kirstu vanust ja vanade meistrite oskusi, selle parandamisel kasutatud plomme ja proteese kunstlikult vanandama ning varajama ei hakata.
Koostöös sepaga on lukk saanud omale uue võtme ja kaane külge kinnitatava luku vastuse.
Galerii kahel viimasel pildil on kirst transporditud kliendi koju ning paigaldatud õigesse ruumi.
Väga töömahukas projekt.
Läänemaalt pärit kauni balustraadiga rätikuhoidja restaureerimisel tuli taastada parmpoolseim, eralid seisev, balustri jalam, vertikaalsetel osadel ja horisontaalsel tasapinnal olid puidu füüsilised kahjustused. Lisaks oli naeltega täiendavalt kinnitatud äärtesse kõrgendused, piiramaks esemete mahakukkumist. Puudusid seinakinnitused ja detailide seotust oli "tugevdatud" naeltega.
Oli samuti väga töömahukas, aga tulemus meeldib iga köögi seinale.

Valgevase 14 maja kunagine peremees oli puusepp. Keldrite koristamisel tuli kultuurkihi alt välja tööriistakohver.  Sellisel tööriistakohvril  on iseloomu ning sellepärast sai vastu võetud otsus, et meie meistrimees ei käi enam ringi plastikust kastiga vaid vana ja väärika tööriistakohvriga.
Pindasid sai puhastatud, kruvisid pingutatud ning välistele pindadele kantud puidukaitsekihid. Sai väga ilus...

Funktsionalistlikus stiilis tooli polster oli tooli põhja küljest lahti tulnud. Vaatluse põhjal sai vastu võetud otsus, asendada kangast katteriie ajastutruu nahaga. Mõistagi sai uue nahkkatte alla pandud meriheinast traditsiooniline kõva polster.

Juugendstiilis pehme polstriga salongitool, mille päritolu ja lugu pole seni suudetud taastada.
Restaureerimise seisukohalt raami viimistluse oleks võinud säilitada, uus riie oleks võinud olla vana riidega samaliigiline, poleer on üleliigne.
Põhilisteks argumentideks, miks tool sai just selliseks restaureeritud on järgmised: tooli restaureerimise eesmärk oli kasutatavus, mitte eksponeerimine, teada oli ka tooli tulevane kasutuskoha interjöör.
Restaureerimisel kasutati traditsioonilisi viimistlusmaterjale ja - töövõtteid. Tegemist ei ole talutooliga vaid peenemat sorti salongitooliga, mis üldjuhul oli kasutusel mõisate härrastemajades või peenemates kohvitubades, vana meistri töö on endiselt nähtav ning viimistlus on tagasi pööratav ja kui leitakse tõestusmaterjale selle tooli varasema käekäigu kohta, võib olemasoleva viimistluse maha võtta ja taastada tool originaali põhjal.

Thonet kiiktooli No 10 raami parandamine ja rotangist seljatoe ja istme vahetus. 
Ajaloolise tõe huvides olgu kirjutatud, et rotangist seljatugi ja istmepadi on punutud rotangi jõhvist (tegemist pole rotangist valmis punutud matiga). Punumisega saab üldjuhul paremini pingutatud pinna kui matti kasutades.
Viimaselt pildilt on näha, et teostamata on veel üks töö- raami aukude katmine.
Seega töö jätkub....

Linnakodudes 1940 kuni 1960 -ndatel oli populaarne lihtne, vähe ruumi võttev, pehme polstri ja kõva kandiga taburet. 
Tabureti vedru oli polstrist läbi kulunud ning istumine ei olnud enam sugugi mõnus. 
Restaureerimise tulemusena ilus ja vormi hoidva polstriga taburet.
Augusti lõpus sai kindlast hukust päästetud kortermaja muldpõrandaga niiskest keldrist kaks imekena talupoja-biidermeier stiilis tooli. Keldriboksi omanikuga vesteldes tuli välja, et toolid olid ühes praeguseks juba  kadunud Läänemaa talu majapidamises kasutuses olnud pidulikumad toolid. Toolid olid selles talus kasutuses juba 1910 aastal.
Viis esimest pilti on tehtud toolide töökotta transportimisel ning neli järgmist pilti peale toolide esmast puhastamist. Puhastuse käigus tuli "kultuurkihi" alt välja ilus paatina, mida kindlasti ei tohi "ära restaureerida" ning ilmnes veel mõningaid kahjustusi.
Praegu, kui toolid kuivavad uurib mööblirestauraator tooli endise omaniku ning vanemate ja kogenenumate restauraatorite käest täpsustusi restaureerimisülesade püstitamiseks.

Üks õnnetu funk stiilis raadiolauake oli jäänud ilmastiku kätte ning spoon laua pinnalt
lahkunud. Hea inimese poolt toodud laua esialgset seisukorda kajastavad pildid on kahjuks kadunud kuid spoonimise faasist ja töö lõpptulemusest on võimalus paar pilti siin eksponeerida...

Ühe peeglikapi taastamine. Millegipärast on sellist peeglilauda hakatud meie laiuskraadil nimetama trümooks. Tuleneb see prantsuse keelesest sõnast "trumeau" (vist), mis algselt tähendas maast laeni ulatuvat seinapeeglit. Aga nii see ongi, et meil siin Euroopa ääremaal võeti suurilma terminid kasutusele oluliselt väiksematel ja lihtsamatel esemetel. Seega, ühe trümoo taastamine. 

Mööblirestauraator peab oskama vineerimist, puidulõiget ja intarsia koostamist. Allpool näiteid koolituse käigus teostatud proovitöödest...

Muu töö kõrval on au restaureerida vanu ja amortiseerunud aknaid.
Sellel Valgevase 14 maja sokli aknal sai vana värv maha võetud, paigaldatud sai paar plommi, katkiste klaaside asemel lõikasime uued klaasid, klaas sai kititud ja raam värvitud linaõli värviga
Kõrval on näide vanade esemete taaskasutusse võtmise võimalusest. Majapidamisest leidsime vana aknaraami, mille puhastasime, kruntisime lahustatud linaõli värviga. Klaasi asemele paigaldasime kitiga peegli. Tuulutusakna raami paigutasime humoorika kompositsiooni.